Teknoloji

2023’ün en büyük teknoloji etkinliğinde tanıtılan en tuhaf 5 cihaz

Dünyanın en büyük konferansı olan GITEX 2023 geçen hafta sona erdi.

Geleceğin teknolojisinin nasıl gelişeceğinin ön gösteriminin yapıldığı dev etkinlikte; Yapay zeka, robotlar, etkileyici cihazlar, akıllı giyilebilir ürünler ve çok daha fazlası sergilendi.

Ancak tüm iyi teknoloji konferanslarında olduğu gibi, yalnızca gerçekten inanılmaz teknolojilere değil, aynı zamanda bazı tuhaf gösterilere de tanık olduk.

Futbol oynayan robotlardan dev ayakkabılara yerleştirilen bilgisayarlara ve dev holografik ekranlara kadar her şeyin yer aldığı Dubai merkezli sergide, yeniliklerin yanı sıra bazı tuhaf çalışmalar da yer aldı.

GITEX 2023 fuarında öne çıkan 5 farklı teknolojiyi sizler için listeledik.

1. Futbol oynayan robot: ATLAS

GITEX, futbol oynayan robotlar için büyük bir fuardı. Etkinlikte iki farklı futbolcu gösterildi; Biri donanımdaki büyük ilerlemelerle Messi gibi rakiplere meydan okumayı hedefliyordu, diğeri ise robotlardan oluşan bir futbol takımıydı.

Peki gelecekte robotlar da insanlar kadar futbol oynayabilir mi? Bu şimdilik mümkün görünmüyor.

UCLA’dan bir araştırma ekibinin geliştirdiği futbol oynayan robot ATLAS, GITEX’te teste tabi tutuldu. Robot topa vurmayı başarsa da oldukça yavaştı.

2. Böbreklerin yenilenmesi

Rokit Healthcare’in GITEX’te organlarımızı yenileme sözü veren bir standı vardı.

Bu şirket; Doku toplama, biyo-mürekkep malzemeleri ve 3D baskı kullanarak büyük yaraları kapatmak, kemiklerdeki kıkırdağı onarmak ve hatta kronik böbrek hastalığını tedavi etmek için doku üretebileceğini belirtiyor.

Bunlar elbette harika ve etkileyici argümanlar. Ancak fuarda belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde canlı gösteri yoktu.

3. Yeni bir görüntülü görüşme biçimi

Pandeminin izolasyonunun teşvik ettiği görüntü çağırma teknolojisi son yıllarda büyük ilerlemeler kaydetti. Bazı şirketler daha kaliteli kameralara, bazıları daha iyi mikrofonlara yatırım yaptı ve bazıları da görüntü çağrısını tamamen yeni bir deneyim haline getirmek için çalıştı.

GITEX’teki bir stant, video görüşmesini bir illüzyona dönüştürmekten sorumluydu. Sistem, görüntülü görüşme yaptığınız kişiyi sanki önünüzdeki kutuda oturuyormuş gibi gösterebiliyor.

Görüntülü görüşme ortağınız, birkaç metre uzakta oturuyormuş gibi görünürken dünyanın diğer ucunda olabilir. Bunların hepsi akıllı kamera açıları ve alan kullanımıyla yapılıyor.

4. Uyku getiren kask

SleePYA şirketinin geliştirdiği kask, uykusuzluk sorunu yaşayan bireylerin düzgün bir gece uykusu çekmesine yardımcı olmayı amaçlayan beyin uyarıcı bir cihazdır. Bunu, mitokondriye güç iletmek için yakın kızılötesi ışık kullanarak yaptığı söyleniyor.

Söz konusu kask şu anda geliştirme aşamasında olsa da şu anki fiyatı yaklaşık 5 bin euro civarında. Bu nedenle iyi bir uyku çekebilmek için farklı yöntemler kullanmanız gerekebilir.

5. Hiç yenilmeyen dama robotu

1997 yılında dünyanın önde gelen satranç ustalarından biri bir robota yenildi.

Daha sonra 2016 yılında Google’ın AlphaGo robotu, tüm zamanların en zor masa oyunu olarak adlandırılan Go’da en yetenekli oyunculardan birini yendi. Bugün üçlü, yenilmez dama robotuyla tamamlanıyor.

Mümkün olan her hareketi bilen, her zaman ileriyi planlayan ve saatlerce gerçek hayattaki oyunlarla eğitilen inanılmaz derecede gelişmiş robotik kol, dama tahtasını asla kaybetmez.

haberkozluk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu