Ekonomi

Disney Plus, “Atatürk” kararının bedelini ağır ödüyor: Rakamlar açıklandı

Disney+’ın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını konu alan Atatürk dizisini yayınlamama kararının ardından kullanıcılar tarafından büyük bir boykot başlatıldı.

Bu yılın üçüncü çeyrek mali raporunu açıklayan Disney, 1 Temmuz prestijiyle global kullanıcı sayısının yüzde 7,4 azaldığını belirtti.

Bazı ülkelerle ilgili içerikleri kaldıran platformdan son 3 ayda toplam 11.7 milyon kullanıcı ayrıldı. Üye kayıplarının büyük çoğunluğu, ulusal içeriğin kaldırıldığı Hindistan’dan geldi.

Ayrıca platformun yayın kaybı geçen yıldan bu yana devam etti ve Disney üçüncü çeyrekte 512 milyon dolar zarar etti.

Kovid-19 salgınının etkisinin azalması ve sinema salonlarının yeniden açılmasıyla geçtiğimiz yıldan bu yana kayıplar yaşayan Disney Plus, Türkiye dahil birçok ülkede yerli yapımlara desteğini kesme kararı aldı.

Bu kapsamda “Recep İvedik 7”, “Yılbaşı Gecesi” ve “Bursa Bülbülü” gibi özgün Türk yapımlarını yayından kaldıran platformun, kendi yapımı olan Atatürk dizisini Türkiye’de yayınlamama kararı alması Türkiye’de de tepki çekmişti. uluslararası platform

Platformun bu kararının arkasında ABD’deki Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin (ANCA) olduğu iddia edildi.

The Walt Disney Company Türkiye Genel Müdürü Cenk Soner, Türk hükümeti ve kamuoyundan gelen eleştirilerin ardından 2 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetimizin 100. yılında Atatürk içeriğimizi izleyicilerimizle buluşturuyoruz. İki film olarak planladığımız Atatürk’ün televizyona özel versiyonu FOX kanalımızda yayınlandı, iki sinemada sinemalarda ve daha sonra FOX ekranlarında olacak” dedi.

Disney’in 11,7 milyon üye kaybı, Twitter’da 2,4 milyon takipçisi bulunan The Spectator Index’te de paylaşıldı.

Öte yandan Türkiye’deki boykot davetlerinin çok güçlü yansımaları oldu. Atatürk dizisiyle ilgili kararlar ortaya çıkmadan önce App Store’da 4.6 puan alan Disney Plus uygulaması, boykot davetlerinin ardından 1.1 puana geriledi. Kullanıcılar aboneliklerini siler ve ardından uygulamaya 1 puan verir.

haber-halkapinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu