Ekonomi

Warren Buffett, Occidental Petroleum’daki hissesini artırdı

Investing.com – Warren Buffett petrol sektörünü tercih ettiğini göstermeye devam ediyor. Geçen hafta, Occidental Petrol’s (NYSE: OKSİ) kazanç açıklamasının hemen ardından Buffett’ın yatırım firması Berkshire Hathaway (NYSE: BRKa) şirketteki payını %24,4’e çıkardı.

Buffett, hisse senedinin düşmesine neden olan beklenenden kötü kazanç raporundan yararlandı ve daha ucuza satın aldı. 16 ve 18 Mayıs tarihleri ​​arasında Occidental’ın 3,46 milyon hissesi için yaklaşık 201 milyon dolar ödedi. Buffett’in satın almaları, hisse fiyatının yükselmesine veya en azından istikrar kazanmasına yardımcı oldu. Hisseler o hafta neredeyse %2 arttı.

Buffett şu anda yaklaşık 12.7 milyar $ maliyetle 217.3 milyon Occidental hissesine sahip.

Buffett, 2022’de Occidental hisselerini satın almaya başladı ve hisselerini kademeli olarak artırıyor.

profesyonel araç Yatırım ProGöre , Occidental Petroleum 66.70 milyar dolarlık bir piyasa değerine, orta derecede riske ve olumlu performans gösteren bir mali tabloya sahip.

Kaynak: InvestingPro

Şirketin avantajları arasında yönetimin hisseleri agresif bir şekilde geri alması, güçlü çıkarların yönetimin temettü ödemeye devam etmesine izin vermesi ve nakit akışlarının faiz ödemelerini yeterince karşılayabilmesi sayılabilir.

Kaynak: InvestingPro

Beklenenden kötü gelen 1Ç 2023 sonuçlarının ardından gözler bir sonraki rapora çevrildi. Şirket, 2Ç 2023 sonuçlarını 1 Ağustos’ta açıklayacak.

Yatırım ProAnalistler, bu çeyreğe ilişkin hisse başına kazanç (EPS) beklentilerini son 12 ayda %42,1 oranında düşürerek hisse başına 1,87 dolardan 1,09 dolara düşürdü.

Kaynak: InvestingPro

Occidental, 4 Mayıs’ta yönetim kurulunun hisse başına 0,18 $’lık düzenli üç aylık temettü açıkladığını bildirdi. Bu temettü için hisselerin 8 Haziran’dan önce satın alınması ve ödemenin 14 Temmuz’da yapılması gerekiyor.

Kaynak: InvestingPro

Şirket ve yatırım potansiyeli hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? InvestingPro’nun 7 günlük ücretsiz denemesini şimdi talep edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu